biały kruk

Ostatnio przeczytałam w gazecie, że dworzec „jest uznawany za biały kruk”. Czy nie byłoby poprawniej: „Jest uznawany za białego kruka”?
Wprawdzie biały kruk nie jest rodzajem kruka, motywacja tego wyrażenia jest jednak na tyle czytelna, że zachowało ono rodzaj gramatyczny rzeczownika, który jest jego głównym składnikiem. Poprawnie byłoby więc: „Jest uznawany za białego kruka”, nie „Jest uznawany za biały kruk”. Tak można by napisać o książce lub rzadkim eksponacie w czyichś zbiorach. Nazwanie dworca białym krukiem nie jest dobrym pomysłem, niezależnie od tego, jakiej formy się przy tym użyje. Lepiej sięgnąć po jakiś synonim, choćby rzadkość.
Mirosław Bańko, PWN