bilet samolotowy czy lotniczy?

Ostatnio zauważam iż coraz więcej osób używa przymiotnika samolotowy w odniesieniu do biletów – „Kupiłem bilet samolotowy” zamiast „Kupiłem bilet lotniczy”. Innym często spotykanym użyciem takich przymiotników odrzeczownikowych jest temperatura minusowa / plusowa zamiast dodatniej lub ujemnej. Czy takie zastosowanie jest poprawne?
Nie można konstrukcjom, które budzą Pana niepokój, zarzucić, aby były źle zbudowane albo nielogiczne. Bilety samolotowe są w naszym języku rzadsze od biletów lotniczych, a temperatura minusowa (odpowiednio: plusowa) jest rzadsza od temperatury ujemnej (odpowiednio: dodatniej). Wybór między nimi jest kwestią stylu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski