biografia

Czy odnoszenie słowa biografia do zespołów muzycznych jest poprawne? Słownik języka polskiego definiuje biografię jako „opis życia i działalności jakiejś osoby”. Czy można zatem używać tego słowa do opisania działalności np. grupy muzycznej?
Mnie taka konwencja nie razi. Znaczenia nie są trwale przywiązane do desygnatów, bywa, że są przenoszone na inne na zasadzie podobieństwa lub styczności (w przestrzeni, w czasie, w ciągu przyczynowo-skutkowym). Gdy mówimy np. o biografii grupy Perfect, dokonujemy przeniesienia tego drugiego rodzaju (określa się je jako metonimiczne). Jeśli jednak niepokoi Pana mój punkt widzenia (przyznam się, że mnie też zaczął niepokoić, gdy doszedłem w wywodzie do tego miejsca), to nic prostszego niż biografię grupy X zamienić na historię grupy X. Nie jest to niestety operacja bez znaczenia dla wizerunku: jeśli mówimy o historii jakiegoś zespołu, to sprawiamy wrażenie, że on już odszedł do historii, a to jego członkom i fanom może być bardzo niemiłe (nawet jeśli zespół gra od pół wieku).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski