biografia

biografia
8.03.2013
8.03.2013
Czy odnoszenie słowa biografia do zespołów muzycznych jest poprawne? Słownik języka polskiego definiuje biografię jako „opis życia i działalności jakiejś osoby”. Czy można zatem używać tego słowa do opisania działalności np. grupy muzycznej?
Mnie taka konwencja nie razi. Znaczenia nie są trwale przywiązane do desygnatów, bywa, że są przenoszone na inne na zasadzie podobieństwa lub styczności (w przestrzeni, w czasie, w ciągu przyczynowo-skutkowym). Gdy mówimy np. o biografii grupy Perfect, dokonujemy przeniesienia tego drugiego rodzaju (określa się je jako metonimiczne). Jeśli jednak niepokoi Pana mój punkt widzenia (przyznam się, że mnie też zaczął niepokoić, gdy doszedłem w wywodzie do tego miejsca), to nic prostszego niż biografię grupy X zamienić na historię grupy X. Nie jest to niestety operacja bez znaczenia dla wizerunku: jeśli mówimy o historii jakiegoś zespołu, to sprawiamy wrażenie, że on już odszedł do historii, a to jego członkom i fanom może być bardzo niemiłe (nawet jeśli zespół gra od pół wieku).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!