biologia a fizyka

Szanowni Państwo,
pamiętam ze szkoły, iż w szkole podstawowej nauczycielka tłumaczyła akcentowanie wyrazów. Powiedziała, że w wyrazie biologia akcent pada na sylabę 3. od końca, że wszystkie wyrazy z -logia tak właśnie się akcentuje. Ale teraz znalazłam informację, że biologia, to 2. sylaba od końca… jak to jest?
Bardzo dziękuję.
Myślę, że pomyliły się Pani (lub Pani nauczycielce) rzeczowniki na -logia z rzeczownikami na -ika/-yka. Te drugie rzeczywiście we wzorowej wymowie mają akcent na trzeciej sylabie od końca, np. ['logika], ['fizyka], [mate'matyka'], [te'matyka]. Te pierwsze natomiast akcentujemy normalnie, na przedostatniej sylabie, np. [bio'logia], [geo'logia', [parazyto'logia'.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski