bizantyński ponownie

Dzień dobry.
Zastanawia mnie kwestia dotycząca przymiotnika bizantyjski – używanego na terenie badań z zakresu historii sztuki. Spotykam się bowiem z dwiema możliwościami, niektóre opracowania posługują się wspomnianą przeze mnie formą bizantyjski, inne zaś bizantyński. Która z nich jest poprawna? Której powinno się używać?\\
Pozdrawiam.
Wydawało mi się, że już kiedyś odpowiadaliśmy na to pytanie. Sprawdziłem – i rzeczywiście, ale odpowiedź nie była dostępna publicznie. Teraz już jest, może ją Pan(i) znaleźć w poradnianym archiwum.
Mirosław Bańko, PWN