biznesplan

Czy biznes plan pisze się razem czy osobno?
Razem. Taka pisownia to wybór mniejszego zła, gdyż przydawki rzeczownikowe prepozycyjne (czyli przedrzeczownikowe) są w polszczyźnie zjawiskiem obcym. Zamiast kartofel zupa mówimy przecież zupa kartoflana, więc zamiast biznes plan też lepiej by było mówić plan biznesowy. Skoro jednak przyjęła się struktura obca, to przyswajamy ją za pomocą łącznej pisowni, nadając cząstce biznes- status quasi-przedrostka, co czyni ją podobną do licznych już i niekontrowersyjnych struktur typu biofizyka, geopolityka, eurodeputowany.
Oczywiście mniejsze zło nie przestaje być złem: biznesplan jest jak kartofelzupa.
Mirosław Bańko, PWN