błąd, ale jaki?

błąd, ale jaki?
22.10.2015
22.10.2015
Szanowni Państwo,
w jednym z programów telewizyjnych usłyszałam zdanie, w którym wystąpił błąd (tylko nie wiem jakiego typu ): „Czy to jest zdrowe, czy to jest normalne żeby ryba była czynna do dwutysięcznego dziewiętnastego roku?”. Bardzo proszę o pomoc fachowców w znalezieniu znaczenia problemu, który występuje w danym zdaniu, i [proszę – Red.] przedstawić jego uzasadnienie.
Mnie w Pani przykładzie najbardziej brakuje przecinka przed słowem żeby. Ale skoro pisze Pani, że ten przykład Pani usłyszała, to chyba nie o przecinek chodzi.
Trochę trudno nadać Pani zdaniu sens, więc można by mówić o błędzie logicznym. Gdyby jednak napisać Ryba wielką literą i założyć, że chodzi o restaurację rybną, która sprzedaje gościom karnety na bal sylwestrowy w roku 2019, to zdanie brzmiałoby sensownie, prawda?
Przypuszczam, że ten, kto pyta Panią o błąd w podanym przykładzie (może nauczyciel?), ma na myśli konstrukcję do dwutysięcznego dziewiętnastego roku. W wydawnictwach normatywnych utrzymuje się, że powinniśmy mówić do dwa tysiące dziewiętnastego roku, ale wiele osób mówi w roku dwutysięcznym (tu akurat poprawnie) i dalej według tego samego wzorca, np. w roku dwutysięcznym pierwszym (drugim…) zamiast w roku dwa tysiące pierwszym (drugim…). Ciekawe, czy w roku 2019 osoby te będą nadal tak mówić.
Błąd tego rodzaju można nazwać gramatycznym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego