błąd, ale jaki?

Szanowni Państwo,
w jednym z programów telewizyjnych usłyszałam zdanie, w którym wystąpił błąd (tylko nie wiem jakiego typu ): „Czy to jest zdrowe, czy to jest normalne żeby ryba była czynna do dwutysięcznego dziewiętnastego roku?”. Bardzo proszę o pomoc fachowców w znalezieniu znaczenia problemu, który występuje w danym zdaniu, i [proszę – Red.] przedstawić jego uzasadnienie.
Mnie w Pani przykładzie najbardziej brakuje przecinka przed słowem żeby. Ale skoro pisze Pani, że ten przykład Pani usłyszała, to chyba nie o przecinek chodzi.
Trochę trudno nadać Pani zdaniu sens, więc można by mówić o błędzie logicznym. Gdyby jednak napisać Ryba wielką literą i założyć, że chodzi o restaurację rybną, która sprzedaje gościom karnety na bal sylwestrowy w roku 2019, to zdanie brzmiałoby sensownie, prawda?
Przypuszczam, że ten, kto pyta Panią o błąd w podanym przykładzie (może nauczyciel?), ma na myśli konstrukcję do dwutysięcznego dziewiętnastego roku. W wydawnictwach normatywnych utrzymuje się, że powinniśmy mówić do dwa tysiące dziewiętnastego roku, ale wiele osób mówi w roku dwutysięcznym (tu akurat poprawnie) i dalej według tego samego wzorca, np. w roku dwutysięcznym pierwszym (drugim…) zamiast w roku dwa tysiące pierwszym (drugim…). Ciekawe, czy w roku 2019 osoby te będą nadal tak mówić.
Błąd tego rodzaju można nazwać gramatycznym.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski