bliski komu/czemu czy kogo/czego?

Czy poprawne jest sformułowanie politycy bliscy Radiu Maryja w znaczeniu 'politycy mający kontakty, wspólne poglądy z Radiem Maryja'? Czy nie powinno się powiedzieć politycy bliscy Radia Maryja?
Gdy chodzi nam o to, że ktoś lub coś niewiele się różni od kogoś lub czegoś innego, słowo bliski możemy łączyć zarówno z dopełniaczem (np. „Sądzę, że ta pierwsza hipoteza jest bliższa prawdy”), jak i z celownikiem (np. „To sztuka chyba najbliższa artystom teatru”). Obie konstrukcje wymienione w Pana pytaniu można więc uznać za poprawne. Która występuje częściej, może Pan sprawdzić sam za pomocą Narodowego Korpusu Języka Polskiego (www.nkjp.pl) albo nawet za pomocą wyszukiwarki internetowej.
Mirosław Bańko, PWN