blisko, coraz bliżej

Dawniej pisano blizko, teraz pisze się blisko; czy zatem blizko jest dziś błędem, tylko dlatego ze stara pisownia przeminęła?
Jakub
Tak. Jeśli zmieniono normę (dokonały tego kompetentne i uprawnione do tego gremia) i ogłoszono jako obowiązującą, to poprzednia pisownia (jeśli nie pozostawiono jej jako dopuszczalnej) stała się błędna.
W omawianym przykładzie „zwyciężyło” kryterium fonetyczne, czyli piszemy tak, jak mówimy. W formie stopnia wyższego (bliższy) decyduje kryterium morfologiczne, czyli budowa wyrazu.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków