blog

Witam!
Dziękuję bardzo za poprzednią odpowiedź i mam kolejne pytanie. Piszemy post na czym: na blogu czy na co: na blog? Czytam co: bloga czy blog? Jak odmienić przez przypadki ten wyraz?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Blog ma rodzaj męski nieżywotny, w dopełniaczu blogu, w bierniku blog. Potocznie słowo to funkcjonuje w rodzaju męskozwierzęcym i wówczas ma dopełniacz bloga, równy biernikowi.
A zatem pisze Pani i czyta blog, potocznie bloga. Post pisze Pani na blogu, ale wysyła go na blog, a potocznie na bloga.
Mirosław Bańko, PWN