bóber

 
bóber
14.11.2007
Witam!
Zastanawia mnie pochodzenie związku mięta z bóbrem i znaczenie słowa bóbr (bober?) w tym kontekście. Czy mogliby to Państwo wyjaśnić?
Pozdrawiam
Nie znam wyrażenia mięta z bóbrem, nie znalazłam go również w żadnym z dostępnych mi materiałów źródłowych, nie wiem nawet, co ono znaczy (np. groch z kapustą znaczy co innego niż kapusta z grochem; pierwsze wyrażenie jest synonimem nieporządku, drugie – nazwą znakomitego dania staropolskiego).
Dobrze natomiast jest udokumentowany wyraz bóber, występujący także w formach bober, bóbr – jako regionalne określenie ogólnopolskiej nazwy botanicznej Vicia Faba ‘bób’; tzw. słownik warszawski podaje m.in. przysłowie „Z bóbrem po Pociejowie chodzi”. Zdaniem Andrzeja Bańkowskiego (por. Etymologiczny słownik języka polskiego, t. 1, s. 63) bóber to eufemizm używany zamiast ściśle związanego z magią ludową słowa bób. Bób natomiast to nazwa ogólnosłowiańska, kontynuant praindoeuropejskiego *bhab-o-s. W polszczyźnie znana jest także we frazeologizmach (za)dać komu bobu ‘dać się komu we znaki’, czegoś jest jak bobu ‘jest bardzo dużo’.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski
  1. 14.11.2007
    Jeśli można, chciałabym zabrać głos w sprawie mięty i… tego drugiego. No właśnie, w pytaniu i odpowiedzi Pani Profesor Krystyny Długosz-Kurczabowej zaskoczyła mnie pisownia bóbru/bobru. Znałam to tylko jako miętę z bubrem. Wpisałam więc szybciutko w Google tę „moją\'\' pisownię i z ulgą znalazłam 134 wystąpienia (nb. przy próbie wpisania mięty z bóbrem usłużne Google zapytały natychmiast, czy chodzi mi o miętę z żubrem). Czy możliwe więc, że obie pisownie są poprawne? Znaczenie – sądząc z kontekstów – jest jedno (\'betka, bagatelka, bułka z masłem\'). I czy naprawdę jadano u nas kiedyś miętę z bobem – w proporcjach wskazanych przez szyk?!?
    Serdecznie pozdrawiam Redakcję i wszystkich bobrujących,
    Maria Derwich
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!