bowling i snooker

Może nie pytanie, ale prośba o charakterze propozycji – albo odwrotnie. Pojawianie się nowych słów w słownikach to rzecz normalna, naturalne nadążanie języka za życiem. Także jego sportowym wycinkiem. Co jakiś czas przybywa nowa – w Polsce, a znana w świecie – dyscyplina lub jej opis. Ostatnio pojawił się bowling. Może czas na słowo snooker? Od ponad stu lat gra w snookera świat, od kilkunastu Polska, od dziesięciu lat istnieje oficjalnie Polski Związek Snookera – a odnośnego słowa w słownikach nie ma.
Gdyby wchodziło, to wraz z nim proponuję frejm, używaną w mowie i pisanych przepisach gry w snookera spolszczoną formą angielskiego frame – cała gra pochodzi zresztą z Anglii.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Kruk
Snooker pojawił się już w Innym słowniku języka polskiego (PWN, 2000). Mam nadzieję, że następne słowniki go też uwzględniły. Jest snooker obok bowlingu w najnowszym Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN. Frejmu jeszcze nie mamy, ale dodamy go przy najbliższej okazji. Dziękuję serdecznie za list.
Mirosław Bańko