boża krówka

Czy mogłaby Pani odpowiedzieć mi na pytanie, skąd się wzięło określenie boża krówka?
Określenie boża krówka to potoczna, ludowa nazwa chrząszcza czerwonobrunatnego lub żółtobrązowego w czarne kropeczki, znana co najmniej od 300 lat, stosowana obocznie do nazw krówka Matki Bożej, panienka, biedronka.
W nazewnictwie ludowym dość często pojawia się wyraz krówka nadawany różnym małym obiektom: owadom, chrząszczom, mrówkom, nawet rybom (a także różnym roślinom) ze względu na jakąś cechę podobieństwa do krowy; por. np. krówka ‘owad skrzydlaty’ geotrupes, a także krówka ‘ryba morska’ cantarus.
Pozdrawiam
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski