brzana i brzany

Czy istnieje związek pomiędzy nazwą ryby brzana a przymiotnikiem brzany (od rośliny o nazwie ber)?
Oba wyrazy: przymiotnik brzana (kasza) i rzeczownik brzana (ryba Barbus) mają tę samą postać brzmieniowo-głosową, oba są znane w polszczyźnie od dawna (od XVI w.). Ale zdaniem etymologów (A. Bańkowskiego, A. Brücknera) nie są ze sobą genetycznie spokrewnione: brzany – przymiotnik jest wyrazem rodzimym, prasłowiańskim, brzana – ‘ryba’ jest zapożyczeniem. Podobieństwo formy jest tylko zewnętrzne.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski