brzeg i przystanek

Witam!
Jak poprawnie powinno się powiedzieć: „Spałam z brzegu łóżka” czy może „Spałam z brzega łóżka”? Analogicznie – „Szłam w kierunku przystanku / ka”?
Pozdrawiam i dziękuję
Z brzegu łózka i obocznie w kierunku przystanku / przystanka. Niektóre słowniki przytaczają na prawach wyjątku wyrażenie pierwszy z brzega, ale w tekstach o wiele częstsza jest regularna forma pierwszy z brzegu.
Mirosław Bańko, PWN