budowa – budów

Witam serdecznie!
Mam pytanie odnośnie odmiany w liczbie mnogiej wyrażenia plac budowy. Czy w D l. mn. powinno być placów budów czy placów budowy? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Agnieszka
Forma budów to najzupełniej poprawny dopełniacz lm rzeczownika budowa. Przykład place budów podaje nawet słownik poprawnej polszczyzny PWN. Mimo to sądzę, że lepszą formą lm są place budowy. Na każdym takim placu odbywa się przecież jedna budowa (każdy wie, że na każdym inna), tymczasem forma place budów może nasuwać myśl, że lp brzmi plac budów, a więc że na jednym placu wznosi się kilka budowli jednocześnie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski