budżetowe tablety

Budżetowy, to znaczy jaki? Od jakiegoś czasu dużą karierę robi przymiotnik budżetowy, czyli tani. Czy to określenie jest poprawne? Wydaje mi się, że skoro są określenia: niskobudżetowy/wysokobudżetowy, to budżetowy powinien znaczyć: 'wymagający jakiegoś wkładu finansowego', bez sprecyzowania, czy dużego, czy małego. Czy to nowy wyraz, czy po prostu ja się z nim wcześniej nie spotkałam? Cały czas czytam o budżetowych telefonach, budżetowych tabletach itp.
Pozdrawiam
Marta
Otwieram słownik języka angielskiego – wydawnictwa uniwersyteckiego z Cambridge, bo taki akurat mam pod ręką – i czytam: „budget (…) low in price; cheap (…) budget holidays”. Język angielski jest źródłem budżetowych tabletów, budżetowych telefonów, a także wymienionych w słowniku budżetowych wakacji. Tanie wakacje znaczą to samo i w moim uchu brzmią sympatycznie, ale rozumiem, że innym mogą kojarzyć się gorzej. Miło pomyśleć, że jadąc nad morze lub w góry, dysponujemy jakimś budżetem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski