bus

Chcę zapytać o środek lokomocji zwany busem. Słownik ortograficzny podaje dopełniacz busu (jak autobusu). O ile jednak w przypadku autobusu uzus rzeczywiście zgadza się z normą, o tyle zaryzykuję tezę, że większość ludzi (przynajmniej w moim otoczeniu, a jest ono zróżnicowane pod względem zawodowym, wiekowym itp.) mówi wsiadać do busa. Co więcej, forma ta jest używana też w bierniku, np. czekać na busa. Czy jest szansa, że słowniki ją zaakceptują?
Przynajmniej jeden słownik busa już zaakceptował – mianowicie Wielki słownik wyrazów obcych PWN – ale ponieważ ukazał się on pod moją redakcją, więc czuję się w obowiązku przytoczyć dodatkowo argumenty tekstowe, tym samym obiektywne. Otóż w Korpusie Języka Polskiego PWN słowo busu występuje 3 razy, a słowo busa 50 razy, przy czym pojawia się zarówno w dopełniaczu, jak i bierniku.
Wspomniany słownik wyrazów obcych podaje, że bus jest rodzaju mwz lub mrz, co znaczy, że możemy zarówno czekać na busa, jak i czekać na bus. Przyjrzenie się korpusowi PWN pokazuje jednak, że z tej drugiej możliwości nie korzystamy: bus jest formą mianownika, w bierniku prawie nigdy nie występuje, forma busa zaś obsługuje dopełniacz i biernik.
Tym samym bus powiększa liczne już grono rzeczowniów męskożywotnych o nieżywotnym znaczeniu.
Mirosław Bańko, PWN