but i obuwie

Witam.
Czy słowa buty i obuwie są synonimami? Spotkałam się z takim zdaniem, że do obuwia zalicza się wszystko: kozaki, klapki, pantofle, sandały itp., a buty mogą być tylko zimowe i nie można powiedzieć na przykład na klapki buty. A więc, czy istnieje jakakolwiek różnica?
W niektórych słownikach definicje buta i obuwia są niemal identyczne, co sugeruje mylnie, że wyrazy te są wymienne. Tymczasem lewy but to z pewnością nie lewe obuwie i już z tego porównania widać, że wymienność dotyczyć może co najwyżej butów (w liczbie mnogiej) i obuwia, por. „Ludzie zdejmowali buty” i „Ludzie zdejmowali obuwie”. Podzielam opinię, że nie wszystkie rodzaje obuwia to buty, ale nie sądzę, żeby buty były tylko na zimę. Z drugiej strony klapek ani sandałów nie nazwałbym butami i wahałbym się co do obuwia tekstylnego (w NKJP zrównoważonym nie ma butów tekstylnych, a w pełnym NKJP występują one nielicznie i w mało wiarygodnych źródłach).
Wbrew pozorom buty nie są spokrewnione z obuwiem: pierwsze z tych słów to zapożyczenie, drugie pochodzi z zasobów prasłowiańskich i pochodne jest od czasownika obuwać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski