butel

Butel – pomocnik kata czym konkretnie się zajmował? W Encyklopedii staropolskiej A. Brücknera czytam: „kat miał dwóch czeladników, jednym z nich był butel”.
Historyk miałby o tym więcej do powiedzenia od językoznawcy. Przytoczę definicję za Słownikiem polszczyzny XVI wieku, tom 2: „pachołek miejski, głównie zajmujący się ściąganiem i karaniem złoczyńców, oprawca, siepacz”.
Mirosław Bańko