być w szoku

Szanowni Państwo,
jakiś czas temu zwrócono mi uwagę, że popełniam błąd, posługując się sformułowaniem być w szoku, wskazując jednocześnie jako poprawną formę być zszokowanym. Pomimo licznych prób nie udało mi jednak ustalić jednoznacznie czy pierwsza forma jest faktycznie błędna, czy nie. Prosiłbym o pomoc w tej kwestii oraz uzasadnienie.
Z poważaniem
Bartosz Muczyński
Nie widzę nic złego w zwrocie być w szoku, istnieją przecież analogiczne konstrukcje, których nikt nie kwestionuje, np. być w dobrym nastroju, być w wyśmienitym humorze, być w depresji. W Narodowym Korpusie Języka Polskiego być w szoku ma ponad 550 wystąpień, zwrot być zszokowanym – o połowę mniej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski