bystry

Mój znajomy kierowca (który zresztą często jeździ do Rosji) nigdy nie mówi, że ktoś jedzie/jeździ szybko, tylko że jedzie bystro. Bardzo mi się to słowo podoba, tylko zacząłem się zastanawiać, czy aby można go użyć w takim kontekście, w odniesieniu do prędkości samochodu? Bystrość kojarzy mi się raczej z jakąś rzeką, strumykiem itp.
Słowo bystry odnosi się nie tylko do strumienia czy rzeki, ale także do zwierząt, a od szybko biegnących zwierząt do szybko jadących pojazdów droga niedaleka. Jest też inne znaczenie tego słowa, zgodnie z którym bystry kierowca to kierowca inteligentny i spostrzegawczy. Pana znajomy być może bawi się językiem, wykorzystując dwuznaczność słów bądź stylizując swoje wypowiedzi na język dawny bądź gwarowy.
Mirosław Bańko, PWN