cale w zapisie liczbowym

Witam,

mam problem z zapisem cali. Jaka jest poprawna forma zapisu liczbą np. półtora cala, jeden i jedna czwarta cala?

Pozdrawiam

Rodzaj ułamków (zwykłe bądź dziesiętne) zależy bardziej od opisywanych wielkości liczbowych i ich zakresów (związane jest to głównie z typem tekstu, por. tekst popularny, specjalistyczny czy naukowy) niż od stosowanych w tekście jednostek miary (jednostki SI, jednostki imperialne i amerykańskie).

Jeśli w tekście występują zasadniczo wielkości niecałkowite odpowiadające pojęciu połowy, trzeciej lub czwartej części całości (czasami też inne typu: siedem ósmych), to zapisuje się je w postaci ułamków zwykłych przy użyciu cyfr umieszczonych na linii podstawowej pisma oraz ukośnika ( / ), np.

Nasadki i napęd nasadek w rozmiarze 1/2 i 1/4 cala wykonane są z wytrzymałej stali narzędziowej.
Kamera jest wyposażona w trzy przetworniki 1/2 cala typu Exmor CMOS o pełnej rozdzielczości HD.

Jeśli w tekście zachodzi konieczność użycia ułamków odpowiadających pojęciu połowy, trzeciej lub czwartej części całości wraz z liczbami całkowitymi, stosuje się często ułamki zwykłe. Wartości występujące w liczniku ułamka składa się w indeksie górnym, a wartości występujące w mianowniku – w indeksie dolnym albo też używa się specjalnych znaków ułamkowych, np.

Przewody doprowadzające wodę na inną kondygnację mają średnicę 1 lub 1¼ cala.
Następnie zaczęto stosować dyskietki 5¼ cala o pojemności 360 KB.

W sytuacji gdy w tekście występują ułamki, których mianowniki są potęgami liczby 10, stosuje się zazwyczaj ich postać rachunkowo wygodną, tzn. ułamki dziesiętne, np.

Jest to telefon z ekranem o przekątnej 4,3 cala.
Komputer wyposażony jest w ekran z matrycą o przekątnej 11,6 cala.

W tekstach specjalistycznych oraz w reklamach często zamiast określenia cal stosuje się znak niefonogramiczny double prime (U+2033), por. Przekątna 42″.

Adam Wolański