całym sercem i całą duszą

Szanowni Państwo,
bardzo proszę o rozstrzygnięcie, które zdanie jest poprawne: „Zgadzał się z nim całym sercem, rozumem i całą duszą” (a jeśli dusza byłaby w środku?), „Zgadzał się z nim całymi sercem, rozumem i duszą”, „Zgadzał się z nim całym sercem, całym rozumem i całą duszą”.
Z poważaniem
Anna M.
Aby uniknąć podobnych rozterek, najbezpieczniej by było powtarzać przymiotnik przy każdym rzeczowniku (jak w nagłówku tej odpowiedzi). Zauważmy, że tak byłoby również najjaśniej: wiadomo by było, że i serce całe, i rozum, i nawet dusza. Ponieważ jednak przy dłuższej liście rzeczowników zasada powtarzania przymiotnika mogłaby się okazać mało praktyczna, można przyjąć, że wystarczające jest uzgodnienie przymiotnika z sąsiednim rzeczownikiem: „Zgadzał się z nim całym sercem, rozumem i duszą” albo „Zgadzał się z nim całą duszą, rozumem i sercem”. Pomysł, aby użyć przymiotnika w liczbie mnogiej – przeniesiony zapewne ze zdań typu „Jan i Amelia milczeli” – jest w tym wypadku niedobry, a więc drugi z podanych przez Panią przykładów trzeba zakwestionować.
Mirosław Bańko, PWN