car, carski i inne problemy

Witam!
Chciałabym zapytać jak tytułować cara Rosji – czy Jego Cesarska Mość czy Jego Carska Mość? I czy tytuły typu Wasza Wysokość, Jego Łaskawość zawsze piszemy wielką literą?
I pytanie drugie – dotyczy słów pochodzenia obcego. Wiem, że piszemy je kursywą. Czy tylko w przypadku, gdy używamy ich w formie podstawowej, jak np. w zdaniu: „Opuściły wyżynę Air i wjechały w szerokie (szeroki?) OUED”, czy również, gdy odmieniamy je wg polskiego wzorca, np: „Mieszkałyśmy w ubogim MIRZE”.
Car to stosowane w kilku państwach słowiańskich (Rosji, Bułgarii i Serbii) określenie cesarza, a więc obie formy należy uważać za odpowiednie. Na ogół jednak w odniesieniu do cara używamy przymiotnika carski.
Wyrażenia Wasza Wysokość, Jego Łaskawość pisze się wielkimi literami, ale tylko gdy są tytułami władców. Stosujemy tu wielką literę ze względów grzecznościowych.
W drugim pytaniu chodzi chyba o ortografię wyrazów obcych zapisywanych w formie oryginalnej (tzw. wyrazów-cytatów). Na ogół wyróżnia się je kursywą, np. „Jest to król par excellence nowoczesny”, choć te częściej używane pisane są zwykle pismem prostym, np. jury, outsider.
W podanych przykładach nie ma potrzeby takiego wyróżniania, bo są to zapisy transkrybowane z niełacińskich alfabetów (nie mamy tu w takim razie pisowni oryginału). I jeszcze jedno: oued do pisownia francuska, polskie słowniki podają formę wadi (rodzaj nijaki) albo wadis (rodzaj męski).
Jan Grzenia