cenny dwukropek

Które z poniższych zdań jest poprawne:
1) Na wyjściu urządzenia otrzymujemy sygnały sinusoidalny i prostokątny.
2) Na wyjściu urządzenia otrzymujemy sygnały: sinusoidalny i prostokątny.
3) Na wyjściu urządzenia otrzymujemy sygnał sinusoidalny i prostokątny.
Pozdrawiam
Wojciech Labocha
Drugie zdanie jest poprawne, trzecie też, ale potencjalnie dwuznaczne: nie wiadomo, czy chodzi w nim o dwa sygnały, czy też o jeden – jednocześnie sinusoidalny i prostokątny. Domyślam się, że ta druga możliwość jest wykluczona i że kompetentny czytelnik dwuznaczności w ogóle nie dostrzeże. Jeśli więc wykluczymy z góry możliwość pomyłki, to trzecie zdanie możemy uznać za równie dobre jak drugie. Pierwsze natomiast jest niegramatyczne. Jak widać, wiele zależy od dwukropka.
Mirosław Bańko, PWN
    Jedna z czytelniczek naszej poradni zakwestionowała powyższą odpowiedź, powołując się na par. [426] słownika ortograficznego PWN, który orzeka, że dwukropka nie stosuje się przed wyliczeniem zawierającym tylko dwa elementy. Jest to orzeczenie zbyt mocne, gdyż dwukropek przed listą dwuelementową może być pożądany jako sygnał jej otwarcia. Rozważmy zdanie: „Na Mazurach znajdują się największe polskie jeziora, Śniardwy i Mamry\'\'. Dla osoby nie znającej geografii Polski może być ono niejasne: czy Śniardwy i Mamry to największe polskie jeziora, czy inne mazurskie atrakcje? Postawienie dwukropka w miejscu przecinka wyeliminowałoby dwuznaczność.
    We wspomnianym par. [426] nasza korespondentka znalazła też zdanie, które według niej podważa opinię o niegramatyczności przykładu oznaczonego liczbą 1 w pytaniu: „Nasi pływacy byli najlepsi w stylach klasycznym i motylkowym\'\'. Cóż, nawet jeśliby uznać, że w obu tych zdaniach nie ma błędu, to oba wydają sie niezręczne: postawienie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeczownika w liczbie mnogiej i podporządkowanego mu przymiotnika w liczbie pojedynczej utrudnia lekturę. Sięgnijmy po przykłady analogiczne: można powiedzieć po polsku „Jan i Maria przyszli\'\', ale nie „Przyszli Jan i Maria\'\', tylko „Przyszedł Jan i Maria\'\'. Albo – żeby znów docenić rolę dwukropka – „Przyszły tylko dwie osoby: Jan i Maria\'\'.
    MB