certyfikat

Czy prawidłowa jest nazwa Europejski Certyfikat z Bankowości? Chodzi mi o słowo z.
Pozdrawiam
Magda
Częstsze są konstrukcje z dopełniaczem, np. certyfikat jakości (czyli świadectwo, że coś ma odpowiednią jakość) lub certyfikat szczelności (czyli świadectwo, że coś jest szczelne). W przykładzie, który Pani podała, nie chodzi chyba jednak o świadecwto, że coś jest bankowe, tylko – jeśli się trafnie domyślam – o świadectwo, że ktoś zdobył odpowidnie kwalifikacje w zakresie bankowości. W podobnym sensie mówimy np. o certyfikatach z języka angielskiego. Dlatego konstrukcja z przyimkiem z wydaje mi się uzasadniona.
Mirosław Bańko