chlujnie i niechlujnie

Szanowni Państwo!
Ostatnio usłyszałem od mojej babci poradę, żeby się ogolić, dzięki czemu będę wyglądał bardziej „chlujnie”. I to mnie zastanowiło – skoro nieogolonym będąc, wyglądam niechlujnie, to – językowo rzecz ujmując – można wyglądać chlujnie?
Wyrazy niechlujny, niechlujnie i pochodny od nich niechluj zasadniczo nie występują w formie niezaprzeczonej. Wywodzą się od gwarowego chludzić 'czyścić, robić porządek'. Po ich niezaprzeczone odpowiedniki sięga się czasem dla żartu albo z ciekawości, aby zapytać kogoś – tak jak Pan – czy są to pełnoprawne elementy polskiego słownictwa.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski