choćby

Witam!
Od pewnego czasu obserwuję użycie spójnika choćby w znaczeniu porównawczym 'jakby', 'taki jak' itp. Przykładowo: „Była ubrana w sukienkę błękitną choćby niebo”. Proszę o ustosunkowanie się do tego zjawiska. Czy uważają Państwo, że takie zastosowanie jest poprawne?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Anna Zygmanowska
Jeszcze Słownik języka polskiego (tzw. warszawski) w tomie 1 z 1900 roku podawał przy tym spójniku znaczenie 'jakby, niby' i przykład: „Śpiewa choćby przepióreczka”. We współczesnych słownikach natomiast takiego znaczenia już nie ma, we współczesnym języku – też. Jeśli więc w grę nie wchodzą względy stylizacyjne, użycie słowa choćby w takim znaczeniu należy dziś uznać za błąd.
Mirosław Bańko, PWN