chociaż/choć – to (jednak)

Witam,

chciałbym zapytać, czy zastosowana poniżej konstrukcja jest poprawna?

„Chociaż nie lubił ziemniaczków, tak u babci zjadał je bez marudzenia”.

„Choć za nim nie przepadał, tak musiał przyznać, że był on jedynym człowiekiem, na którym mógł polegać”.

Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o konstrukcji „Choć/Chociaż..., tak”, jednak zdania są zrozumiałe i brzmią naturalnie. Dlatego zastanawiam się, czy jest to poprawna konstrukcja.

Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam

Chociaż i choć wymagają – jako składnik spójnika skorelowanego – drugiego członu w postaci: to (jednak). Napiszemy zatem poprawnie:

  • Chociaż nie lubił ziemniaczków, to (ewentualnie: to jednak) u babci zjadał je bez marudzenia.
  • Choć za nim nie przepadał, to (ewentualnie: to jednak) musiał przyznać, że był on jedynym człowiekiem, na którym mógł polegać.
Adam Wolański