chromosom

Witam,
chociaż Słownik języka polskiego jako jedyną poprawną formę podaje chromosom, zarówno w mowie, jak i w piśmie spotykam się także z formą chromozom. Z czego może wynikać ta różnica i czy drugi zapis jest błędny?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Forma chromozom jest błędna, co łatwo ustalić za pomocą słowników ortograficznych. Wymowy [xromozom] słowniki normatywne też nie aprobują. Szczególnie częsta jest podobno w Małopolsce, co można by tłumaczyć wpływem niemieckich zywczajów fonetycznych (litera s w języku niemieckim jest zwykle wymawiana jako [z]). Trudniej wyjaśnić ten błąd analogią, ponieważ wyrazów na -som jest w polszczyźnie tylko kilka, a na -zom nie ma chyba wcale (z wyjątkiem być może nazw własnych).
Mirosław Bańko, PWN