chromosomy płci czy chromosomy płciowe?

Chcę zapytać, które sformułowanie jest poprawne w języku polskim: chromosomy płci XY czy chromosomy płciowe XY?
Ukłony, E. Wójcik
W encyklopediach częściej występują chromosomy płci, a w Uniwersalnym słowniku języka polskiego jako synonim do heterochromosomu podano chromosom płciowy. Być może autorzy słownika uważali chromosomy płciowe za lepsze. Wszak istnieją hormony płciowe. Ale jest też hormon wzrostu, a nie wzrostowy. O ścisłość terminologii powinni dbać jej twórcy i główni użytkownicy, to jest specjaliści zajmujący się daną dziedziną. Pozwólmy tymczasem trwać obu formom i nie niepokójmy tych przedstawicieli nauk przyrodniczych, którzy jeszcze chcą pisać w języku ojczystym.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków