ci czy tobie?

Witam,
proszę o poradę. Jak mówimy poprawnie:
- pomogę, pomożemy tobie?
- pomogę, pomożemy ci?

Dziękuję i pozdrawiam,
Janusz Mostowski,
Radio Eska, Szczecinek
Wprawdzie już o tym pisaliśmy w naszej poradni, ale napiszemy jeszcze raz: ci jest nieakcentowane, tobie – wręcz przeciwnie. Jeśli powiem „Pomogę tobie”, to akcent padający na ostatnie słowo będzie świadczyć o chęci wyróżnienia go. W szczególności może być to tzw. adres kontrastywny, związany z jawnym albo tylko domyślnym przeciwstawieniem: „Pomogę tobie (a jemu nie)” albo „Pomogę tobie (i tylko tobie)”.
Jeśli nie mamy powodu wyróżniać zaimka, powiedzmy po prostu „Pomogę ci”. Uwaga słuchacza skupi się wówczas na czasowniku, a całe zdanie – jako obietnica, a więc zobowiązanie – zabrzmi dobitniej.
Mirosław Bańko, PWN