ci czy tobie?

 
ci czy tobie?
26.10.2006
Witam,
proszę o poradę. Jak mówimy poprawnie:
- pomogę, pomożemy tobie?
- pomogę, pomożemy ci?

Dziękuję i pozdrawiam,
Janusz Mostowski,
Radio Eska, Szczecinek
Wprawdzie już o tym pisaliśmy w naszej poradni, ale napiszemy jeszcze raz: ci jest nieakcentowane, tobie – wręcz przeciwnie. Jeśli powiem „Pomogę tobie”, to akcent padający na ostatnie słowo będzie świadczyć o chęci wyróżnienia go. W szczególności może być to tzw. adres kontrastywny, związany z jawnym albo tylko domyślnym przeciwstawieniem: „Pomogę tobie (a jemu nie)” albo „Pomogę tobie (i tylko tobie)”.
Jeśli nie mamy powodu wyróżniać zaimka, powiedzmy po prostu „Pomogę ci”. Uwaga słuchacza skupi się wówczas na czasowniku, a całe zdanie – jako obietnica, a więc zobowiązanie – zabrzmi dobitniej.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!