ciemiężyca, inaczej: ciemierzyca

Czy inna nazwa ciemiężycy to ciemierzyca (tak podają słowniki Państwa wydawnictwa) czy ciemięrzyca (wersja notowana w encyklopediach)?
Jak w języku polskim brzmi wymowa słowa tomahawk (indiański topór wojenny) – [tomahawk] czy [tomahołk]?
Dziękuję i pozdrawiam.
Prawidłowo ciemiężyca, obocznie ciemierzyca (por. Vascular plants of Poland, a checklist, wyd. 1, 1995). Instytut Botaniki w Krakowie miał przygotować drugie wydanie, być może coś zmienił, ale do nowej wersji książki nie mamy dostępu. W razie potrzeby można próbować skontaktować się z autorami, są to profesorowie: Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając i Maria Zając.
Tomahawki mają w polszczyźnie wymowę opartą na pisowni, tzn. [tomahawk]. Można powiedzieć [tomahołk], ale to będzie – mniej więcej – po angielsku.
Teresa Zioło-Skałecka, Mirosław Bańko, PWN