cieśnina Świna

Dzień dobry,

chciałam poznać właściwą formę dopełniacza nazwy własnej Cieśnina Świna (Cieśniny Świna czy Cieśniny Świny). Mam dylemat, bo dla mnie mieszkanki Międzyzdrojów Świna była rzeką, wiem już jednak, że to cieśnina. Nadal jednak nie jestem pewna jak z odmianą przez przypadki tej geograficznej nazwy własnej.

Nazwą własną geograficzną jest wyraz Świna. Zasadniczo podlega on odmianie przez przypadki, por. np.

  • 5 marca 2021 roku uroczyście rozpoczęto drążenie pod Świną jednonawowego tunelu drogowego o długości ok. 1,44 km.
  • Część Świny na południe od zwartej zabudowy miejskiej Świnoujścia została objęta obszarem ochrony siedlisk „Wolin i Uznam”.
  • W Świnie miesza się woda słodka z wodą morską.
  • Zasolenie Świny potrafi zmieniać się od 1‰ do 8‰.

Rzeczownik cieśnina jest tzw. terminem gatunkowym (rodzajowym), czyli wyrazem pospolitym, który określa obiekt geograficzny przez jego cechy, por. też: półwysep Hel, wyspa Uznam. Jest on zapisywany małą literą i podlega odmianie przez przypadki. Jeśli poprzedza on właściwą nazwę geograficzną, sprawia, że staje się ona nieodmienna, por. np.

  • „Wyspiarka” ułożyła 417 pierścieni obudowy i z każdym dniem zbliża się do brzegu cieśniny Świna od strony wyspy Wolin.
  • Wydrążono już 970 metrów tunelu Świnoujście, jeszcze około 30 metrów i maszyna TBM pokona całe koryto cieśniny Świna.
  • W sobotę maszyna TBM drążąca tunel Świnoujście weszła pod cieśninę Świna.
  • Już w roku 1230 na cieśninie Świna była pierwsza przeprawa promowa.
Adam Wolański