ciężko = trudno?

Ciężko jako synonim trudno? Autorka portalu prawica.net napisała: „Kiedyśmy pomarli, ciężko stwierdzić”. Czy używanie ciężko jako synonimu trudno niezależnie od związków frazeologicznych jest poprawne? Rozumiem ciężko oddychać, bo oddychający czuje ciężar. Ale ciężko zobaczyć słonia w jarzębinie? Czy nie dojdziemy przez to do stwierdzenia, że ktoś ma ciężkości z widzeniem?
To pytanie już było zadawane, ale odpowiedzi, nie znalazłem, jedynie dyskusję, czy jest to germanizm.
Dziwię się, że nie znalazł Pan odpowiedzi w Poradni – moim zdaniem co najmniej cztery listy dotyczą tej sprawy. Żeby nie powtarzać tego, co w nich powiedziane, podsumuję najkrócej: trudno jest neutralne, a ciężko – jako jego synonim – potoczne.
Mirosław Bańko, PWN