co by nie powiedzieć

Proszę o wyjaśnienie następującej kwestii: czy poprawne są stwierdzenia co bym nie wziął do ręki, to…, gdzie nie spojrzeć, to… itp.
Anna
Wyrażenia takie są – oględnie mówiąc – nie najlepsze. Niektórzy językoznawcy akceptują je tylko w języku potocznym, inni odrzucają w ogóle jako niepotrzebne w polszczyźnie rusycyzmy. Lepiej powiedzieć, a zdecydowanie lepiej napisać: cokolwiek bym wziął do ręki, gdziekolwiek spojrzeć itp.
Mirosław Bańko