co do…

Droga Poradnio,
w jaki sposób uzasadnić przecinek w wyrażeniu co do…, (to)… (częsty np. w odpowiedziach Poradni): „Co do punktu 3, to jest on niejasny”. Podobne wyrażenia nie zawierają przecinka: „W przypadku p. 3 (to) sytuacja jest inna”, „Odnośnie do p. 3 (to) potrzebujemy konsultacji” – w przeciwieństwie do zdania „Jeśli chodzi o p. 3, to uważamy, że…”.
Pozdrawiam,
Michał Gniazdowski
Końcowy przykład wymaga przecinka, gdyż jest zdaniem złożonym typu Jeśli…, to… W synonimicznych konstrukcjach przecinek może nasuwać się przez analogię, nawet jeśli ich budowa jest inna. Autorzy Słownika interpunkcyjnego PWN (Jerzy Podracki i Alina Gałazka) są gotowi zaaprobować zarówno interpunkcję typu Co do… (to)…, jak i Co do…, (to)… Z Pana listu wynika jednak, że bliskoznacznych konstrukcji jest więcej, a w tych, które Pan zilustrował przykładami W przypadku p. 3 (to) (…) oraz Odnośnie do p. 3 (to) (…), przecinki byłyby niepożądane. Sądzę więc, że i w konstrukcjach typu Co do… (to)… lepiej przecinka nie używać.
Mirosław Bańko, PWN