co się da

Czy można uznać za poprawne wyrażenie robienie, co się da? Wątpliwość bierze się z tego, że o ile robić łączy się z biernikiem (robić co), o tyle robienie już z dopełniaczem (robienie czego). Jednak robienie, CZEGO się da brzmi chyba zbyt dziwnie.
Przypadek zaimkowi co narzuca nie robienie, ale robić – pominięty (bo kontekstowo oczywisty) element frazy się da robić. Ta fraza nie budzi wątpliwości, więc i jej skrócona, eliptyczna postać robienie, co się da powinna zasługiwać na aprobatę.
Ogólnie biorąc, o przypadku zaimka co decyduje czasownik w zdaniu podrzędnym, por. kopanie, czym popadnie, łopatą albo łyżką bądź spanie, w czym się da, w śpiworze albo w worku.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski