cross-dressing

Jak Państwa zdaniem jest najlepiej zapisywać w polskich tekstach słowa cross(-)dressing i cross(-)dressingowy: łącznie, z dywizem czy rozdzielnie? Czy w przypadku derywatu, kiedy temat jest obcy, a formant rodzimy, można zastosować wyróżnienie kursywą?
Na razie, póki słowo jest mało upowszechnione, będzie zapewne w polskich tekstach zapisywane po angielsku, łącznie, z dywizem lub rozdzielnie (ortografia angielska nie jest tak ściśle normalizowana jak polska i w zakresie pisowni łącznej i rozdzielnej charakteryzuje się większą wariantywnością). Punktem odniesienia może być – dla osób używających słowników ortograficznych – zapis cross-country (tak w WSO PWN). Po jakimś czasie może dojść do uproszczenia pisowni, możemy nawet zdecydować się na zapis fonetyczny: krosdresing, a zwłaszcza krosdresingowy (wyrazy pochodne często asymilują się szybciej od swoich podstaw). Sam dressing już zmierza w stronę dresingu: ta ostatnia forma jest wprawdzie rzadsza, ale nie bardzo rzadka, można ją znaleźć w prasie i w książkach.
Wyrazy obce nieprzyswojone można wyodrębniać kursywą, np. status quo, de facto, par excellence. Słowo cross(-)dressing takie nie jest, gdyż podlega odmianie i już utworzyło pochodny przymiotnik. Nie należy więc zapisywać go stale kursywą ani tym bardziej stosować takiej pisowni do przymiotnika.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski