cuda i cudy

Czy poprawne jest zdanie: „Święty czynił cudy”? Zawsze wydawało mi się, że powinno być cuda. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy słów cuda i cudy można używać wymiennie, czy też jest między nimi różnica.
Święty mógł czynić cudy, mógł też czynić cuda. Gdy jednak cud staje się synonimem cudactwa, występuje w lm. tylko w formie cudy, por. przykład z Innego słownika języka polskiego: „Ciągle coś robił z włosami: farbował, golił, tapirował, istne cuda wyczyniał”. Istnieje też rzeczownik cudo, w liczbie mnogiej z regularną końcówką -a, a więc cuda.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski