cudzysłów i kursywa

Dzień dobry,
mam jeszcze wątpliwości dotyczące stosowania cudzysłowów i kursywy. Czy podana przez Pana wskazówka dotyczy również np. łacińskich cytatów w przypisach, tzn. jeśli obowiązuje zasada zapisywania wyrażeń obcojęzycznych kursywą, cytaty takie wyróżniamy podwójnie? I jeszcze jedno, czy nie jest przesadą zapisywanie kursywą również imion osób i innych nazw własnych w wersji łacińskiej?
Będę wdzięczna za odpowiedź,
Elżbieta Wilanowska
Nie wiem, do której mojej odpowiedzi się Pani odwołuje, ale ogólną zasadą jest, że tego, co wyróżnione kursywą, nie ujmujemy już w cudzysłów i na odwrót. Nie chcemy bowiem, aby te dwa sygnały obcości się dublowały. Nie znaczy to oczywiście, że tekstu zawierającego cudzysłów nie można zapisać w kursywie ani że w tekście zapisanym kursywą nie można użyć cudzysłowu. Zasada wspomniana w pierwszym zdaniu nie dotyczy typografii, lecz raczej semantyki.
Obcych nazw własnych, czy to łacińskich, czy innych, nie zapisujemy kursywą, chyba że stanowią same przez się przedmiot zainteresowania. Inną pisownię przyjmiemy więc w książce z zakresu onomastyki, a inną np. w powieści lub reportażu.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski