cudzysłów ostrokątny

Spotykam się z dwoma rodzajami cudzysłowu wewnętrznego: „«…»” oraz „>”. Który z nich jest bliższy polskiemu zwyczajowi typograficznemu? Czy zakres ich stosowalności jest taki sam?
W Edycji tekstów A. Wolański ostrzega: „Cudzysłowów francuskich lub niemieckich nie należy zastępować podwojonymi znakami mniejszości”. Z przytoczonych w pytaniu znaków drugą parę należałoby więc wyeliminować.
Mirosław Bańko, PWN