cudzysłów w nazwach własnych

Dzień dobry,
mam dwa pytania dotyczące używania cudzysłowów. Jeżeli w nazwie własnej pojawia się cudzysłów, np. MDK „Koszutka”, Ośrodek Rekreacyjno-Sportowy „Żabka”, to czy potem należy samodzielnie występujące w tym samym tekście wyrazy Koszutka czy Żabka nadal pisać w cudzysłowie? I drugie pytanie: czy Trójka w nazwie radiowa Trójka powinna być w cudzysłowie?
Dziękuję za odpowiedź
Iwona
Nie ma obowiązku, aby stosować cudzysłów w nazwach własnych: zasady interpunkcji dają taką możliwość, ale nie musimy z niej korzystać. Oczywiście jeżeli utrwalona pisownia jakiejś nazwy zawiera znak cudzysłowu, to lepiej zrobimy, zachowując go. W pozostałych wypadkach należy kierować się zrozumiałością tekstu: okoliczność ta może przemawiać za użyciem cudzysłowu w wielowyrazowej nazwie własnej i pomijaniem go w nazwie skróconej, por. przykład z WSO PWN (zasada [466]): Polskie Biuro Podróży „Orbis”, co nie wyklucza użycia skróconej nazwy bez cudzysłowu, np. „Co najmniej 50 mln dolarów zainwestuje Orbis w sieć swoich krakowskich hoteli” (Metropol, za NKJP).
O użycie cudzysłowu w nazwach własnych już nas pytano, proszę poszukać w archiwum poradni.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski