cudzysłów

Czy wzięte w cudzysłów sformułowanie ma wydźwiek negatywny, czy pozytywny? Czy słowo przecenić zostało tu dobrze użyte? – chodziło o podkreslenie nieocenionej roli sprzętu IBM. Poniżej fragment przeczytanej informacji:

…specjalista ds. informatyki z Carrefour Polska podkreśla, że „korzyści płynących dla nas (tj. informatyków z Carrefour'a) ze stosowania sprzętu IBM nie można przecenić”.
Cudzysłowu używa się czasem jako znaku dystansu, ale jego podstawową funkcją jest oznaczanie cytatów i w takiej funkcji został on użyty w przytoczonym przykładzie. Konstrukcja „korzyści (…) nie można przecenić” jest poprawna – użyto jej, aby podkreślić, że wartość czegoś jest tak wielka, że pomyłka in plus w jej oszacowaniu jest niemożliwa.
Nawiasem mówiąc, dopełniacz od Carrefour pisze się Carrefoura – bez apostrofu (można wyszukać inny list w tej sprawie w naszej Poradni).
Mirosław Bańko