cudzysłowowe różności

Szanowni Państwo,
czy po tzw., zwany i nazywany należy/można stosować określenia w cudzysłowach czy bez? Przykładowo: Człowiek zwany sumieniem Europy czy też zwany „sumieniem Europy”. Inna kwestia to cudzysłów przy użyciu sformułowania żołnierze wyklęci – z cudzysłowami czy bez? (a może: Żołnierze Wyklęci, spotyka się i tak wariant). Czy „złoty wiek” czy też to metaforyczne określenie i: złoty wiek?
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
A.B.
Wyrazów bądź wyrażeń stojących po konstrukcji tak zwany (skrót: tzw.), która wprowadza nową nazwę lub podaje w wątpliwość trafność lub prawdziwość następującego po niej określenia, zazwyczaj nie obejmujemy już cudzysłowem.
Po określeniach typu: zwany i nazywany cudzysłów nie będzie błędem, lecz nie jest obligatoryjny. Praktyka jest różna, por.

Bogna Sokorska, w Polsce zwana „słowikiem Warszawy”, występowała na wielkich scenach i estradach Europy.

Maria Ajzensztadt, nazywana słowikiem getta, była córką dyrygenta chóru warszawskich synagog – Nożyków i Wielkiej.

Wyrażenia żołnierze wyklęci nie ma potrzeby – jako frazeologizmu – ujmować w cudzysłów. Wyrażenie to zapisujemy zasadniczo od małych liter. Litery wielkie – spotykane czasami w tekstach – wynikają zapewne ze względów uczuciowych, co jest zgodne z normą ortograficzną.
Adam Wolański