cykl spotkań

 
cykl spotkań
5.06.2013
Czy w zdaniu: Cykl grupowych spotkań informacyjno – zawodowych pt. Bądź aktywny powinien być cudzysłów? Czy możemy go nie stosować?
Dobrze by było wyróżnić słowa Bądź aktywny w jakiś sposób, jeśli nie cudzysłowem, to kolorem lub inną czcionką. Wyobrażam sobie, że pełna nazwa może się znaleźć w broszurze informacyjnej lub na plakacie i wtedy zmiana koloru lub czcionki może być atrakcyjnym rozwiązaniem. W zwykłym tekście, np. w sprawozdaniu lub liście, lepiej posłużyć się cudzysłowem.
Moją wątpliwość budzi pisownia złożonego przymiotnika: dywiz nie powinien mieć spacji po bokach, należałoby więc pisać informacyjno-zawodowych, gdyby człony tego złożenia były równorzędne. Ich znaczenie wskazuje jednak, że równorzędne raczej nie są: czy nie chodziło o spotkania informujące o zawodzie? Jeśli tak, to całość należałoby bardziej zmienić, na przykład: Cykl grupowych spotkań informacyjnych pt. „Bądź aktywny zawowodowo”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!