cyrylo-metodejski

Szanowni Państwo!
1. Czy przymiotnik jakościowy cyrylo-metodyjski (czes. cyrilometodějský, słow. cyrilometodský) utworzony od imion Cyryl i Metody jest poprawny?
2. Czy nazwa Wydział Cyrylo-Metodyjskiej Teologii Rzymskokatolickiej Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie (słow. Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, łac. Facultas Theologica Cyrillo-Methodiana Romano-Catholica) jest poprawna?
Z wyrazami szacunku
Słowacki czytelnik
W Polsce częściej używa się formy cyrylo-metodejski niż cyrylo-metodyjski, myślę jednak, że obie można aprobować jako – nierównorzędne, jak widać – warianty. Jeśli chodzi o pisownię, to mała litera jest uzasadniona znaczeniem jakościowym (nie wyklucza to oczywiście wielkiej litery w znaczeniu dzierżawczym ani w nazwie własnej, jak w punkcie 2 pytania), dywiz – współrzędną strukturą tej nazwy. Przymiotnik cyrylo-metodejski pojawił się już marginesowo w naszej poradni, mianowicie w poradzie dr. Jana Grzeni z 22 września 2006 r.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski