czajowski czy czajowicki?

 
czajowski czy czajowicki?
21.03.2007
Witam. Chciałbym zapytać o odmianę nazwy miejscowości, w której mieszkam. Czajowice to nazwa patronimiczna od nazwy osobowej Czaja, jak twierdzi Wikipedia. Pytanie więc brzmi: jak odmieniać – czajowski czy może czajowicki, a może jeszcze inaczej?
Proszę o pomoc.
Chodzi o utworzenie przymiotnika od nazwy miejscowej Czajowice. Z Pana pytania wnioskuję, że ciągle w użyciu są dwie formy: czajowski i czajowicki (ewentualnie jeszcze inne). Poprawność drugiej z nich nie budzi wątpliwości, łatwo zresztą podać formy analogiczne, np. Bronowicebronowicki, Niepołomiceniepołomicki.
Takie skrócone formy przymiotników jak czajowski są dobrze znane, np. od nazw Bronowice, Niepołomice poświadczone są przymiotniki bronowski, niepołomski.
Wniosek: czajowicki to optymalny przymiotnik od tej nazwy, jednak forma czajowski zasługuje na akceptację jako jego lokalny wariant.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!