czas przyszły złożony

Jak lepiej, bardziej prawidłowo mówić: „Marek nie będzie pracował w takich warunkach!” czy „Marek nie będzie pracować w takich warunkach!”? Pierwsza forma od razu informuje o płci. Druga natomiast (jak dla mnie) jest wygodniejsza w wymowie. Trochę gryzie mnie to, że w tej drugiej formie następuje połączenie czasu przyszłego (będzie) i przeszłego (pracował), ale zdaję sobie sprawę, że to poprawna wymowa.
Proszę o pomoc
Oba warianty czasu przyszłego złożonego są poprawne. Trochę dziwi mnie Pana odczucie, że druga forma, neutralna ze względu na płeć, jest „wygodniejsza w wymowie”. Przecież obie mają tyle samo sylab, a różnica sprowadza się do wyboru głoski [ć] zamiast niesylabicznego [u].
Formy złożone typu będzie pracował pełnią określoną funkcję jako całość. Jeśli nawet dzielimy je na formę posiłkową czasownika być i słowo towarzyszące, to tego drugiego nie nazywajmy formą czasu przeszłego. Neutralnym określeniem używanym w literaturze w odniesieniu do niego jest tzw. pseudoimiesłów.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski